Ogston Sailing Club Results Pages for 2018

 

2018 Commodore's Firkin

Final Results

Sailwave results for at 2018

Junior Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Junior   Topper 4.2 48001   Freya Walker   1416 (3.0) 1.0 2.0 1.0 7.0 4.0
2nd Junior   Topper Red   Isobel Hedley-Fenn   1358 (9.0 DNF) 9.0 DNC 1.0 2.0 21.0 12.0
3rd Junior   Topper 4.2 47708   Ben Knott   1416 1.0 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 12.0
4th Junior   2000 2049   Tom Cashin Jake Simms 1107 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 29.0 20.0
5th Junior   Topper 4.2 44443   Thomas Purslow   1416 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 31.0 22.0
6th Junior   Topper 4.2 44453   Matilda Harrison   1416 5.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 32.0 23.0
7th Junior   Topper Taz 1638   Evie Walker   1445 (9.0 DNF) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 36.0 27.0
7th Junior   Optimist 2   Adam Hedley-Fenn Isabelle Thompson 1655 (9.0 DNF) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 36.0 27.0

Main Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Main   Solo 5658   Martin Honnor   1143 1.0 1.0 1.0 (20.0 DNC) 23.0 3.0
2nd Main   Enterprise 23420   Matt Rawson Alice Hedley-Fenn 1116 (3.0) 3.0 2.0 1.0 9.0 6.0
3rd Main   Enterprise 22418   Andy Gomm Sarah Gomm 1116 2.0 2.0 (3.0) 2.0 9.0 6.0
4th Main   Laser 196079   James Daniels   1098 (5.0) 4.0 5.0 3.0 17.0 12.0
5th Main   Laser 198880   Adam Hague   1098 (20.0 DNC) 7.0 4.0 4.0 35.0 15.0
6th Main   Flying Fifteen 3690   John Mellors Jane Mellors 1015 4.0 5.0 (8.0) 8.0 25.0 17.0
7th Main   Solo 5501   Nick Patrick   1143 (6.0) 6.0 6.0 6.0 24.0 18.0
8th Main   Laser 170438   Phil Hind   1098 7.0 (9.0) 7.0 5.0 28.0 19.0
9th Main   Enterprise 472   Phil Wilson Amy Wilson 1116 8.0 (11.0) 11.0 7.0 37.0 26.0
10th Main   Flying Fifteen 3955   Dave Driffill Gus Hurring 1015 (20.0 DNC) 8.0 10.0 9.0 47.0 27.0
11th Main   Solo 5163   Ken Mackenzie   1143 (11.0) 10.0 9.0 10.0 40.0 29.0
12th Main   Laser 203581   Jon Chapman   1098 10.0 12.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 62.0 42.0
13th Main   Flying Fifteen 3447   Ian Harrison Bob Cushing 1015 9.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 69.0 49.0
14th Main   Comet Trio 407   Rob Hunter Lee & Hannah Purslow 1097 12.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 72.0 52.0
15th Main   Comet 488   Robert Edwards   1205 13.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 73.0 53.0
16th Main   Laser Power Head 62   Stuart Gascoyne   1051 14.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 74.0 54.0
17th Main   Laser 182224   James Coope   1098 (20.0 DNF) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0
17th Main   Laser 86686   John Swain   1098 (20.0 DNF) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0
17th Main   Flash 1446   Chris Handforth   1220 (20.0 DNF) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 80.0 60.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com