Ogston Sailing Club Trophy Winners

Trophy Name   2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010
                 
Amber trophy Personal Hcap Regatta Bowl Eric Green Jono Redfern Kent Martin Harvey Martin   Andy Smith Simon Knighton
Ashover Bowl Sun. Slow H'cap Class overall Keith Stone Keith Stone M Bradley        
Brackenfield Cup Blue Riband Fast Handicap John Mellors Don Spencer Jon Ward Peter Tyers Simon Knighton Simon Knighton Harry Briddon
Chairmans Endeavour Award Most Endeavour in a Challenger Mark Graham Jono Redfern J Redfern C Bates     I Frisby
Chopper Trophy Sun. Enterprise Spring Series Andy Gomm Andy Gomm Andy Gomm Andy Gomm Russell Short Martin Honnor Noel Wilson
Christopher Hoggard Trophy Hoggard Series Harry Briddon Martin Honnor Russ Short Russell Short Simon Knighton Simon Knighton Harry Briddon
Daggerboard Trophy Most improved Junior Helm Ben Knott James Daniels A Joyce R Martin D Hesp H Martin R Martin
Early Season General Handicap Sun. Early General Handicap Rob Spencer Simon Law S Knighton S Knighton S Knighton S Knighton S Knighton
Enthusiasts Trophy Most races sailed with no prize Phil Hind David Tiney Paula Tyers Paula Tyers D Driffill J Mellors D Driffill
Fireball Trophy             Nick McLeod Nick McLeod
Fleetest of Fleets   Fast Handicap Fast Handicap Enterprise Enterprise Fast Handicap Enterprise Fast Handicap
Flying Fifteen Trophy Flying Fifteen combined series J & J Ward J & JA Mellors J & J Ward J & J Ward J & J Ward J Ward J Ward
Jackie Degg Memorial Trophy 1st crew - President's trophy Jess Law Joy Mapp Sarah Gomm Joy Mapp Abigail Honnor Libby Honnor Rory Mackenzie
John Greenwood Award Best Crew Sarah Gomm Joy Mapp Keith Stone Jess Law      
Knighton Trophy Sun. Summer Scorcher Chris Walsh Victoria Gomm Jon Ward Jon Ward A Gomm B Crossdale B Crossdale
Man  Alive Trophy Sun. Laser Class overall Gary Knott Chris Walsh Steven Ball Rob Spencer Andy Smith Andy Smith Andy Smith
Novice Quaich Best Novice Mark Winch R Sinclair J Muntus G Bates P & C Wardle Karen Whittle  
Ogston Challenge Cup Sun. Enterprise class overall Andy Gomm Andy Gomm Andy Gomm Andy Gomm Simon Law Simon Law Noel Wilson
Ogston Cup Sun. Blue Riband Slow Handicap Martin Honnor Martin Honnor Andy Gomm Andy Gomm Simon Law Martin Bradley Keran Power
Ogston Plate Sun. Fast Handicap Class overall Jon Ward Simon Law Simon Law Howard Blunt Simon Knighton Ben Crossdale Simon Knighton
Old Derbeian Trophy Best result under 18 Roscoe Martin Harvey Martin Harvey Martin Harvey Martin R Mackenzie R Mackenzie C & R Mackenzie
Peter Copley Trophy Sunday Frostbite Simon Knighton Simon Law   Simon Law S Knighton S Knighton S Knighton
Presidents Trophy President's Trophy Simon Law Simon Law Andy Gomm Simon Law Simon Knighton Simon Knighton Simon Knighton
Standfast Trophy Best Result National Champs Harry Briddon Harry Briddon H Martin M Honnor R Mackenzie R Mackenzie C & R Mackenzie
Sue Fisher Trophy Best Challenger Result Mark Winch Dave Driffill D Driffill D Driffill   M Brown  
Taysee Cup Best Open Result Eddie Pope Martin Honnor Jon Ward R Short H Briddon H Briddon E Pope
The Cromford Cup Most improved Comm. Firkin Jane Mellors Alan Knott   Andy Gomm Simon Law Simon Law Nick McCleod
The Daley Trophy Personal Hcap Presidents Trophy John Swain Nick Patrick Don Spencer Simon Law Karen Whittle Rod Shiers Jon Ward
The Foudroyant Trophy Best Junior result in Opens Roscoe Martin Roscoe Martin Roscoe Martin Harvey Martin Harvey Martin Matt Metcalfe-Smith Harry Briddon
The Ladies Trophy 1st Lady not in winning boat Regatta Bowl Joy Mapp Sarah Gomm Paula Tyers Julia Ward Julia Ward Libby Honnor Victoria Gomm
The Moorings Trophy Saturday Gen. Handicap Adam Hague Jonathan Ward Simon Law S Law S Law Ben Crossdale S Knighton
The Ogston Barrel Commodore's Firkin Andy Gomm Martin Honnor Harry Briddon Andy Gomm Simon Knighton Martin Honnor Harry Briddon
The Ogston Rose Bowl Sat. Summer General Handicap Martin Honnor Martin Honnor Mike Heap Simon Law Simon Law Ben Crossdale Simon Knighton
The Platts Trophy           Roscoe Martin   Sophie Ward
The Presidents Pursuit Trophy Wednesday Late Pursuit John Mellors Simon Law Russ Short Russell Short Mat Rawson Ben Crossdale Harry Briddon
The Pye Trophy Most improved Senior Helm Adam Hague Phil Hind S Ball E Green R Spencer C Walsh  
The Regatta Bowl Regatta Bowl Harry Briddon Harvey Martin Harvey Martin S Knighton S Knighton S Knighton S Knighton
The Revill Trophy 1st Crew - Commodore's Firkin Sarah Gomm Victoria Gomm Alastair Joyce Sarah Gomm Abigail Honnor Abigail Honnor D Roberts
The Shand Trophy Saturday Summer Pursuit Adam Hague Peter Tyers Simon Law Simon Law Ben Crossdale Martin Bradley Jon Ward
The Woolley Moor Trophy Sat. Autumn Pursuit Chris Walsh Rob Spencer J Ward Simon Law Simon Law Jon Ward Jon Ward
Whitbread Trophy Wednesday Early Pursuit Peter Tyers Martin Honnor Martin Bradley Russell Short Russell Short Ben Crossdale Harry Briddon